Dertien voetbalvelden aan stallen verdwijnt. Soms komen veranderingen onverwacht in een stroomversnelling. De agrarische sector zit midden in een grote transitie: omvormen naar een meer duurzamere bedrijfsvoering. Door ontwikkelingen als het coronavirus en de vrijwillige stoppersregeling voor varkenshouderijen is deze transitie in een versnelling gekomen. Begin 2020 waren er nog 356 agrarische ondernemingen in bedrijf. Dat worden er in 2021 ongeveer 320, na het beëindigen van 19 nertsenhouderijen en deelnemers aan de Subsidieregeling sanering varkenshouderijen. Veertien bedrijven in onze gemeente doen mee aan de vrijwillige subsidieregeling sanering varkenshouderijen. Drie bedrijven komen uit Gemert, vijf uit Bakel.
Wat betekent dit concreet voor ons buitengebied?
De veertien varkensbedrijven slopen samen voor 65.000 m2 aan stalruimte, dit staat gelijk aan 13 voetbalvelden aan stalruimte dat gaat verdwijnen. Op enkele locaties is de sloop al gestart. Wethouder Anke van Extel-van Katwijk: ‘Voor de ondernemers die meedoen is dit een enorme omschakeling. Geen gemakkelijke opgave. Als gemeente ondersteunen wij deze ondernemers in hun zoektocht zodat er op deze locaties een bestemming komt die klaar is voor de toekomst.’ De laatste stal die meedoet aan deze regeling zal uiterlijk in september 2022 gesloopt zijn. Met het verdwijnen van deze 14 bedrijven neemt het aantal varkens in onze gemeente af met 57.114 varkens. Hiermee vermindert ook de uitstoot van fijn stof, ammoniak en geur.
Zoektocht naar nieuwe economische dragers
Het stoppen van agrarische ondernemers en het verdwijnen van hun bedrijven heeft direct gevolgen voor de boeren zelf, maar is ook van invloed op het vestigingsklimaat van de regio. De omvorming van de agrarische sector is deze periode het vliegwiel voor de transitie van het hele landelijk gebied. De transitie van de agrarische sector vraagt namelijk om het zoeken naar nieuwe economische dragers en nodigt uit tot het versterken van de ruimtelijke en ecologische kwaliteit. Het vraagt om aandacht voor economie, ecologie en leefbaarheid.
Download de gratis app van Gemert-Bakel24 en mis niets → Apple | Android